Кафедра гендерних досліджень Національного університету «Острозька академія»

Контакти

35800, Національний університет «Острозька академія», вул. Семінарська 2, м. Острог, Рівненська обл., Україна

Історія

Кафедра гендерних досліджень була створена за наказом ректора від 1 жовтня 2010 р. № 37. Підґрунтям для організації кафедри стала перемога у Конкурсі на створення кафедр гендерних студій в університетах України, організованому Програмою рівних можливостей та прав жінок в Україні, що є спільним проектом Європейського Союзу, Шведського агентства з питань міжнародної співпраці та розвитку (Sida) та Програми розвитку ООН. Під час експертних консультацій з інституціоналізації гендерної освіти (м. Київ) члени кафедри отримали офіційне підтвердження на створення кафедри гендерних досліджень.

Інформація про керівника

Петрушкевич Марія Стефанівна – кандидатка філософських наук, доцентка кафедри культурології та філософії, завідувачка кафедрою гендерних досліджень Національного університету «Острозька академія»

Основні завдання і цілі

Мета діяльності: висвітлення гендерної проблематики та її тлумачення у міждисциплінарному зрізі, запровадження гендерної паритетності у навчальний процес НаУ «ОА».
Допомагати у підготовці спеціалістів гуманітарної сфери, які володіють на достатньо високому рівні знаннями про гендер, розуміються на теорії статі, організовують свою діяльність на принципах паритетності і можуть брати участь в різноманітних сферах діяльності, що вимагають знань із сфери гендерних студій.

Напрямки роботи:

1) поглиблення мотивації студентів різних спеціальностей на зацікавлення та оволодіння гендерною проблематикою;
2) виховання професійно вмотивованих потреб студентів в оволодінні новими знаннями, уміннями, цілісності у їх використанні;
3) здійснення підготовки студентів різних спеціальностей в рамках запланованої моделі вищої освіти, що передбачає передачу найкращих культурних, наукових і освітніх традицій у гендерній сфері, підготовку молоді до суспільної і професійної діяльності на основах статевої толерантності;
4) виховання вміння майбутніх фахівців поглиблювати гендерні знання та паритетність і вдосконалювати професійні навички шляхом цілеспрямованої роботи над собою;
5) науково-методична допомога викладачам при розкритті гендерної тематики у професійній діяльності

Результати роботи

1.    Видання навчально-методичного посібника «Основи гендеру» (2009 р.), авторка Петрушкевич М. С.
2.    організація щорічної науково-практичної конференції «Гендерна проблематика та антропологічні горизонти» (2011, 2012, 2013, 2015 рр.)
3.    організація круглих столів «Феномен маскулінності: душа vs дух» (2011 р.), «Гендер та релігія: межі взаємодії» (2011 р.), «Гендер та філософія: гендерні студії у філософських науках» (2012 р.), «Гендер та культурологія: гендерні дослідження феноменів культури» (2013 р.), «Гендерна антропологія та сучасне суспільство» (2014 р.), «Масова комунікація та проблеми статі» (2014 р.)
4.    видання збірника «Гендерна проблематика та антропологічні горизонти: матеріали всеукраїнської науково-практичної конференції» (2011, 2012, 2013 рр.)
5.    видання «Збірника матеріалів круглих столів» (2013 р.)
6.    розпочате наукове видання «Наукові записки. Серія: Гендерні дослідження» (2015 р.)
7.    проведені тренінги для вчителів та шкільних психологів м. Хмельницького на тему «Гендерна соціалізація: сім’я, школа» (2015 р.)
8.    організований та діє методичний кабінет з бібліотекою та технічним забезпеченням
9.    індивідуальне членство у The European Society of Women in Theological Research (ESWTR)