Кафедра гендерних досліджень Національного університету «Острозька академія»

Контакти

35800, Національний університет «Острозька академія», вул. Семінарська 2, м. Острог, Рівненська обл., Україна
Ел. адреса: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Історія

Кафедра гендерних досліджень була створена за наказом ректора від 1 жовтня 2010 р. № 37. Підґрунтям для організації кафедри стала перемога у Конкурсі на створення кафедр гендерних студій в університетах України, організованому Програмою рівних можливостей та прав жінок в Україні, що є спільним проектом Європейського Союзу, Шведського агентства з питань міжнародної співпраці та розвитку (Sida) та Програми розвитку ООН. Під час експертних консультацій з інституціоналізації гендерної освіти (м. Київ) члени кафедри отримали офіційне підтвердження на створення кафедри гендерних досліджень.

Інформація про керівника

Петрушкевич Марія Стефанівна – кандидатка філософських наук, доцентка кафедри культурології та філософії, завідувачка кафедрою гендерних досліджень Національного університету «Острозька академія»

Основні завдання і цілі

Мета діяльності: висвітлення гендерної проблематики та її тлумачення у міждисциплінарному зрізі, запровадження гендерної паритетності у навчальний процес НаУ «ОА».
Допомагати у підготовці спеціалістів гуманітарної сфери, які володіють на достатньо високому рівні знаннями про гендер, розуміються на теорії статі, організовують свою діяльність на принципах паритетності і можуть брати участь в різноманітних сферах діяльності, що вимагають знань із сфери гендерних студій.

Напрямки роботи:

1) поглиблення мотивації студентів різних спеціальностей на зацікавлення та оволодіння гендерною проблематикою;
2) виховання професійно вмотивованих потреб студентів в оволодінні новими знаннями, уміннями, цілісності у їх використанні;
3) здійснення підготовки студентів різних спеціальностей в рамках запланованої моделі вищої освіти, що передбачає передачу найкращих культурних, наукових і освітніх традицій у гендерній сфері, підготовку молоді до суспільної і професійної діяльності на основах статевої толерантності;
4) виховання вміння майбутніх фахівців поглиблювати гендерні знання та паритетність і вдосконалювати професійні навички шляхом цілеспрямованої роботи над собою;
5) науково-методична допомога викладачам при розкритті гендерної тематики у професійній діяльності

Результати роботи

1.    Видання навчально-методичного посібника «Основи гендеру» (2009 р.), авторка Петрушкевич М. С.
2.    організація щорічної науково-практичної конференції «Гендерна проблематика та антропологічні горизонти» (2011, 2012, 2013, 2015 рр.)
3.    організація круглих столів «Феномен маскулінності: душа vs дух» (2011 р.), «Гендер та релігія: межі взаємодії» (2011 р.), «Гендер та філософія: гендерні студії у філософських науках» (2012 р.), «Гендер та культурологія: гендерні дослідження феноменів культури» (2013 р.), «Гендерна антропологія та сучасне суспільство» (2014 р.), «Масова комунікація та проблеми статі» (2014 р.)
4.    видання збірника «Гендерна проблематика та антропологічні горизонти: матеріали всеукраїнської науково-практичної конференції» (2011, 2012, 2013 рр.)
5.    видання «Збірника матеріалів круглих столів» (2013 р.)
6.    розпочате наукове видання «Наукові записки. Серія: Гендерні дослідження» (2015 р.)
7.    проведені тренінги для вчителів та шкільних психологів м. Хмельницького на тему «Гендерна соціалізація: сім’я, школа» (2015 р.)
8.    організований та діє методичний кабінет з бібліотекою та технічним забезпеченням
9.    індивідуальне членство у The European Society of Women in Theological Research (ESWTR)