ЛИСТ ПОСАДОВЦЕВІ

Наближається 8 Березня. Щороку в цей день демократична громадськість світу відзначає Міжнародний день прав жінок, прагнучи привернути увагу урядів і країн до важливості досягнення якісних змін у суспільному статусі жіноцтва.

 

Протягом ХХ ст. уряди більшості країн світу зобов’язалися вживати спеціальних заходів на розширення можливостей жінок для суспільної, економічної і політичної участі. Визнаючи важливість таких зрушень, у 1977 р. Генеральна Асамблея ООН схвалила резолюцію № 32/142, згідно якої кожній з країн-учасниць пропонувалось відзначати Міжнародний день прав жінок.

Україна також свого часу ратифікувала низку міжнародних документів щодо забезпечення гендерної рівності та подолання дискримінації за ознакою статі. Це, зокрема: «Загальна декларація прав людини», 1948;  «Конвенція про політичні права жінок», 1952, «Конвенція про ліквідацію всіх форм дискримінації щодо жінок», 1979, Пекінська Декларація та Платформа Дій, 1995; Цілі сталого розвитку до 2030 року, 2015 р.  На виконання цих міжнародних зобов’язань було ухвалено низку законодавчих актів, серед яких найважливішими є Закон України «Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків» (№2866-IV, набув чинності з 1.01.2006).

З огляду на це пропонуємо використати відзначення 8 Березня - Міжнародного дня прав жінок - якпривід для наголосу на тому важливому економічному, політичному, культурному внеску, що роблять жінки задля розвитку громад та країни в цілому.

Впевнені, що у цей день та в майбутньому Ви всіляко сприятимете формуванню гендерної чутливості та культури через повсякчасне визнання та заохочення суспільних здобутків жінок, а також через усунення фактів гендерної дискримінації на всіх рівнях.

Адже попри помітний прогрес у сфері гендерної рівності, становище жінок в Україні залишає бажати змін на краще. Так,

  • представництво жінок у виборних та виконавчих органах влади надзвичайно низьке: серед депутатського корпусу Верховної Ради жінки становлять близько 20%[1], на місцевому рівні жінки представлені не більш ніж 27% (серед депутатів – майже 37%, а серед голів рад – майже 17%)[2];
  • середня заробітна плата жінок майже у всіх галузях не дорівнює середній заробітній платі чоловіків; загалом по Україні платня жінок на 25-30% нижча за платню чоловіків[3];
  • рівень зайнятості жінок на ринку праці в середньому на 10% нижчий за рівень зайнятості чоловіків[4];
  • щонайменше 20% жінок України стикається з тією чи іншою формою насильства[5].

В той же час жінки в Україні складають більшу частку населення, мають в середньому вищий рівень освіти,  сумлінно поєднують працю на роботі зі сферою неоплачуваної роботи, доглядаючи тих, хто цього потребує, і, при цьому – жінки, маючи такі ж права, як і чоловіки, мають на рівних користатися благами нашого суспільства!  

Отже, підтримка жінок, на яку ми сподіваємося від Вас у цей день та в майбутньому, дійсно того варта!